Sancak 'ta Erdoğan sevgisi...

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sık sık resmi temas ve ziyaretlerde bulunduğu Balkanlar’da bu sefer ki adresi Sırbistan’dı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ’in daveti üzerine beraberinde 10 Bakan, Milletvekili, 200 kadar iş adamı eğitimci ve diğer alanlardaki isimler ile oluşturulan geniş katılımlı bir heyetle Sırbistan’a adeta çıkarma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gösterilen yoğun ilgi ve sevgi inanılmaz boyuttaydı. Bu programda Türkiye ve Sırbistan arasında her alanda ve sahada yeni bir dönemin başlangıcının oluştuğu görüldü. Karşılıklı yapılan görüşmelerle Altyapı ve üst yapının yanında ticari ve sanayide atılacak büyük adımların da hayata geçirilmesi sağlanmış oldu.

Belgrad’ da yoğun geçen heyetler arası mutabakatların finali Sancak’a bağlı Novi Pazar’da (Yeni Pazar) sürdürülerek taçlandırıldı.

 

Balkanlar’ın neresine gitse inanılmaz bir sevgi, sıcaklık ve yakınlık gören Cumhurbaşkanı Erdoğan’da burada gördüğü bu ilginin adeta bahtiyarlığı içerisindeydi.

Novi Pazar’da meydanlara dökülen on binlerce halka seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına Novi Pazar türküsünün sözleri ile başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çok güçlü ve derin ilişkilerimiz olan Sancak bölgesinde kardeşlerimizin sevinci sevincimiz, üzüntüleri üzüntümüzdür. Bugün burada Sancak’ta Novi Pazar’da yaşadığımız şu birliktelik ülkeler ve halklar olarak barış, huzur ve refah içinde bir geleceğe ne kadar ihtiyacımız olduğunu gösteriyor” dedi.

Balkanlar’da ki FETÖ yapılanmasına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “FETÖ denilen bu ihanet çetesini ülkemizden olduğu gibi Balkanlar’dan da söküp atacağız. Bu hususta sayın Vuçiç ’e de özellikle güvenimiz itimadımız tam” dedi.

 

Osmanlı Devletinin son Sancağının bu bölgede kalmasından ötürü bu ismi alan Sancak’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gösterilen yoğun ilgi ve sevgi seli gerek ev sahibi Cumhurbaşkanı, gerekse de Batı ülke liderlerini adeta kıskandıracak nitelikteydi.

Tahmini nüfusu 500 bin olan Sancaklılar ve diğer Balkan ülkelerinden gelen hemşehrilerimizle birlikte oluşturulan mahşeri bir kalabalık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı adeta bağrına bastı.

Bu yoğun sevgi ve ilginin temelinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerek geçmişte gerekse de iktidarı döneminde Devletin neredeyse tüm imkanlarını seferber ederek kamu diplomasisi kuruluşları ile Bu coğrafya’da sürekli icraat yaparak bizim de yerlerinde gördüğümüz ve bizzat şahit olduğumuz binlerce proje, çalışma, restorasyon ve yardımlardı.

 

Ayrıca şahit olduğumuz bir diğer ve önemli hususta Ata yadigarı bu toprakların bir mensubu olarak,

Yıllarca Rumeli-Balkan STK’ larında çalışmış, görev almış, bu coğrafyaya sürekli giden ve dolayısı ile bu coğrafyayı iyi bilen, bir kardeşiniz olarak geçmişte onca iktidar ve hükümetler gördüğümüzü, bu iktidarlar ve hükümetler tarafından maalesef Balkanlar’ın sadece komşu ülke olarak görüldüğüne de şahit olduğumuzu söylemeden geçemeyeceğim.

Velhasılı kelam bu kıskanılası sevginin ve fethedilmiş gönüllerin kaynağında ne varmış, Balkanlar’da saymakla bitmeyecek olan yapılmış hizmetler ve insana dokunmanın açık ve net kazancı varmış.

Öyleyse ne diyelim;

 

NAZAR ETME NE OLUR, ÇALIŞ SENİN DE OLUR.

 

Copyright © 2019 Dünbalfed | Designed by Zafer Günay