Balkanlar 'ın Türkiye için önemi...

 

Rumeli ve Balkanlar'dan gelenlerin Türkiye'nin çimentosudur. "İlk Türkçe lügatın yazarı Şemseddin Sami'nin Arnavutluk'undan, 'Ölmeye hazır olanlar, ölmeye hazır olmayanlara karşı galip gelirler' diyen Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'in Bosna'sından, cihan pehlivanı Deliormanlı Koca Yusuf'un Bulgaristan'ından, 'Sahipsiz vatanın batması haktır. Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır' diyen Mehmet Akif Ersoy'un Kosova'sından, Üsküplü Yahya Kemal'in Makedonya'sından, Peygamber Efendimiz'in müjdesine mazhar olmuş Fatih Sultan Mehmet Han'ın Edirne Trakya'sından, 'Bağımsızlık, uğruna ölmesini bilen toplumların hakkıdır' diyen Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik-Batı Trakyası'ndan sizlere selamlar getirdik" .

 

"Hükümetler Balkanlar'ı sadece komşu olarak gördü"

Türkiye'de, Rumeli ve Balkanlar'dan gelen yaklaşık 30 milyon yurttaşımız bulunmaktadır.

 

"Üzülerek belirtmek istiyorum ki 15 yıl evveline kadar gelen hükümetler maalesef Balkanlar'a sadece 'komşu ülke' nazarı ile bakıp karşılıklı ilişkileri de bu kapsamda değerlendirdiler. Oysa 550 yıllık kardeşlik hukukumuzun olduğu Balkanlar'a bu şekilde bakmak asla doğru değildi. İşte Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti iktidarlarıyla sadece komşu değil tıpkı tarihteki gibi bir kardeş, akraba, soydaş kapsamında bu coğrafyaya bakıldı. Çalışmalarda ve ziyaretlerde bunun böyle görüldüğünü anlamış olduk. Gerek hemşehrilerimiz gerekse de diğer insanların tepkileri bunun en güzel örneği. Cumhurbaşkanımız kısa süre önce Sırbistan'daydı. Orada halkın teveccühünü yalnız ülkemiz değil bütün Balkanlar ve dünya gördü. Kıskanılası bir teveccüh vardı. Bunun de temel nedeni insanlara dokunmak ve onlara hizmet etmekti."

 

FETÖ'nün Balkanlar'daki faaliyetleri

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) dünyanın diğer bölgelerinde olduğu gibi Balkanlar'da da önemli bir yapılanmaya sahiptir.

 

"Balkan insanının Türkiye'ye bakışını ve sevgisini kullanarak orada da büyük bir örgütlenmeye gittiler. Buradaki çalışmaların aynısını oralarda da yaptılar. Maalesef de muvaffak oldular. Yugoslavya'nın dağılmasının ardından özellikle Bosna'da savaşın ardından meydana gelen boşluğu Türkiye'ye bakışı ve muhabbeti ustaca kullandılar. Hemen hemen Balkanların her yerinde önemli bir örgütlenmeyi başardılar. Biz de Federasyon olarak FETÖ'nün faaliyetleri ve gerçek yüzü ile Türkiye'ye verilmek istenen zararı, başta basın açıklamaları ile olmak üzere, oradaki kardeşlerimize, hemşehrilerimize bize bağlı dernek, vakıf ve sivil toplum kurumları vasıtasıyla anlattık."

 

Türkiye-Balkanlar bağı projelerle sağlamlaştırılıyor

Türkiye ve Balkan coğrafyası arasındaki bağların güçlendirilmesi için çok sayıda proje gerçekleştirdik.

 

"Kısa zaman önce 'Tüm Balkanlar'a Türkçe öğreteceğiz' sloganıyla bir çalışma başlattık. Bu projede de ilk çalışma Makedonya'nın Manastır şehrinde gerçekleştirildi. Burada bir Türkçe okulu açtık. Proje ortağımız olan AK Parti İstanbul İl Başkanlığı ile beraber hayata geçirdiğimiz çalışma İle 89 öğrencimize 6 aylık bir süre içinde Türkçe öğrettik. Öğrenciler ağırlıklı olarak gayrimüslimdi. Bunun yanı sıra Arnavut, Boşnak, Makedon ve Sırp öğrenciler vardı. Hatta 72 yaşında bir teyzemiz de bu eğitimi aldı. Özellikle Makedonya'da Bazı Türk köylerinde Türkçe bilmeyen soydaşlarımız hemşehrilerimiz var ve bu bizi ciddi manada üzüyor. Bu vesile ile bu projeyi diğer Balkan ülke ve şehirlerinde devam ettireceğiz."

 

Copyright © 2019 Dünbalfed | Designed by Zafer Günay